Topinambur - roślina, która pomoze nam utrzymać zdrowię, wage i piękny wygląd

Słyszeliście kiedyś o topinamburze? Ja do niedawna też nie. Dostałam go troszkę od rodziców mojego Chłopaka, którzy go uprawiają. Dziś robiłam sobie z niego pyszne placuszki, dlatego postanowiłam się z Wami podzielić informacjami o tej ciekawej roślinie.

Topinambur, zwany także słonecznikiem bulwiastym, pochodzi z Ameryki Północnej. Jadalną dla ludzi częścią są bulwy, podobne wyglądem do ziemniaków. Swoją drogą, kto wie... może gdyby nie one, to dziś jedlibyśmy do obiadu właśnie topinambura? Jest on ciekawa alternatywą, szczególnie, że posiada wiele zdrowotnych właściwości. 


Dlaczego jedzenie topinambura jest wskazane?

  • jest idealny dla cukrzyków, ponieważ zawiera całkiem sporo insuliny, która zamienia się w cukier prosty, idealny dla diabetyków
  • posiada mało kcal, ale dużo substancji odżywczych (w tym cennego błonnika)
  • bulwy posiadają 2 razy więcej witaminy C i B1 niż "brat" ziemniak
  • poprawia przemianę materii, a także posiada bardzo niski indeks glikemiczny
  • pomaga utrzymać dobrą mikroflorę jelit
  • obniża cholesterol we krwi
  • pomagają w stanach przewlekłego zmęczenia
  • jest bardzo dobry dla osób po chemioterapii, ponieważ szybko usuwa toksyny z organizmu
  • pomaga przy zaparciach
  • idealny w profilaktyce chorób serca, naczyń, nowotworów, niewydolności nerek
  • wzmacnia nasza odporność
  • zawiera bardzo dużo żelaza i potasu
  • pomaga utrzymać zdrowe włosy i paznokcie, a także dba o jędrność naszej skóry

Czy to nie wystarczająca ilość powodów, aby dołączyć topinambur do swojej diety?

Niestety, rzadko kiedy możemy go znaleźć w supermarketach. Jednak właśnie teraz trwają wykopki bulw,a w internecie znajdziecie mnóstwo ofert osób, które posiadają plantację słonecznika bulwiastego. Praktycznie w każdym województwie można znaleźć kilku dystrybutorów, a niektórzy wysyłają także roślinę kurierem ;)

Jeśli macie kawałek pola możecie zasadzić topinambura. Gdy kwitnie, jego kwiaty podobne są trochę do słonecznika i mogą być piękną ozdobą. Rośnie w każdej glebie, wytrzymuje mrozy do minus 50 stopni, sadzi się go raz na kilkadziesiąt lat. Jest idealny do uprawy! Trzeba jednak uważać, bo rozprzestrzenia się on szybciej niż chwasty.

A co można z niego przygotować, jak to się jada?

Nie miałam go aż tak dużo, bo wzięłam go tylko na spróbowanie (ale czuję, że załatwię sobie go więcej, bo bardzo mi posmakował), więc postanowiłam zrobić tylko 2 rzeczy.

1. Chipsy. Obrałam, pokroiłam go na cienkie plasterki i wrzuciłam na głęboki olej. Nie jest to może zbyt zdrowa potrawa, jednak całkiem dobra przekąska, w niezbyt dużych ilościach. Doprawiłam słodką papryką i solą.
2. Placki ala ziemniaczane. Topinambur, cebula, marchewka, trochę mąki, 2 jajka, trochę mleka - wszystko zblendowałam i piekłam na oliwie z oliwek. Doprawiłam solą, pieprzem i oregano. Placuszki były naprawdę pyszny i zniknęły w zawrotnym tempie. Zjadł je nawet ze smakiem wybredny przedszkolak, a to już sukces! ;)


W internecie możemy znaleźć o wiele więcej przepisów, na frytki, surówki, sałatki, kotleciki, zupy itd... Na pewno znajdzie się coś dla każdego. 


Jeśli masz okazję - spróbuj, a może i Tobie posmakuje?

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Może coś da się zrobić. Muszę pogadać z P. ;)

      Usuń
  2. Ja go uprawiam i sprzedaje w Czestochowie :) Soki z topinamburu tez sa swietne, bomba witaminowa , topinambur z jabłkiem ,marchewka, burakiem wrzucam do sokowirowki mniam :) A mojej mamie pieknie sie łuszczyca podleczyła dzieki topinamburowi :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią :)
Dziękuję za każdy komentarz. Jest mi niezwykle miło, że poświęciłeś mi czas.

Popularne posty