Atrakcyjność fizyczna

Kto w naszych oczach wydaje się atrakcyjny?
Czy w każdej kulturze atrakcyjność oznacza to samo?
Czy nasz wygląd determinuje nasze życie?

Ostatnim moim egzaminem była psychologia społeczna. Przedmiot dość ciekawy, który natchnął mnie do napisania kilku postów. Najbardziej zbliżona z tematyką bloga wydała mi się atrakcyjność i to właśnie o niej chciałabym troszkę napisać.
Każdy choć raz w życiu (a zazwyczaj o wiele, wiele częściej) zastanawiał się jakie są cechy osoby atrakcyjnej i czy możemy siebie do nich zaliczyć. 

Na samym początku chciałabym podkreślić, że temat atrakcyjności możemy rozważać na dwóch płaszczyznach - atrakcyjności fizycznej, czyli urody, która wywodzi się atrakcyjności seksualnej, oraz atrakcyjności interpersonalnej, czyli ogólnej postawy wobec innej osoby. Dziś chciałabym zając się tym pierwszym "typem". 
Psychologowie zajęli się nim  dość późno, bo dopiero w latach 60. Zaczęli zastanawiać się  czy piękno, a co za tym idzie atrakcyjność są subiektywne czy obiektywne. Dalej rozważali, czy jest ono uniwersalne w każdym miejscu na ziemi. 

No i do czego doszli?
Ważne jest aby zaznaczyć, że większość tych cech wywodzi się z ewolucji. Wydają się nam one atrakcyjne, ponieważ zazwyczaj świadczyło to o dobrych genach, rozrodczości itp. A przecież na tym kiedyś nam głównie zależało.

Zajmijmy się na początku twarzami, ponieważ wszystkie badania wykazały ekstremalnie wysokie podobieństwo międzykulturowe! Czyli na całym świecie podobają nam się podobne typy twarzy. Od czego zależy jednak to, czy oceniamy twarz jako atrakcyjną, lub też nie?
Piękną twarz cechuje
 • średniość (najbardziej atrakcyjne są twarze uśrednione)
 • symetria (twarze takie znamionują lepsze zdrowie i wyposażenie genetyczne)
 • męskie - umiarkowane cechy męskie *wydatne łuki brwiowe, szersze żuchwy)
 • kobiece - im bardziej kobiece tym lepiej (duże oczy, pełne wargi, drobne kości policzkowe
Następnie badali wzrost.
Większość kultur na świecie preferuje kobiety niższe od mężczyzn, no i mężczyzn wyższych od kobiet. Związane jest to min. z siłą fizyczną. Jednak kilka regionów świata obala ten mit. W niektórych krajach afrykańskich wiele osób preferuje partnera o tym samym wzroście, a ok 20% mężczyzn woli kobiety wyższe od siebie! W Dakocie natomiast jest zupełnie inaczej niż w Europie, ponieważ mieszkańcy wolą osoby skrajnie niskie lub też wysokie!

Ważna jest także masa ciała i jego kształt. Szczególnie ważne jest to u kobiet. Nie załamujcie jednak rąk! Nie musicie wcale mieć rozmiaru XS. Co prawda w kulturze zachodniej ideał kobiecego ciała chudnie, jednak najważniejszy jest współczynnik WHR, czyli stosunek talii do bioder. jest on związany z produkcją kobiecych i męskich hormonów seksualnych. Niski WHR jest wiarygodnym wskaźnikiem, który może prognozować zajście w ciążę przez kobiety, a także jest wiarygodnym wskaźnikiem zdrowia. 
Preferencje co do BMI na świecie są naprawdę różne. W Europie preferujemy BMI w okolicach 20-23. W krajach Ameryki Południowej trochę wyższe. WHR jest jednak w miarę uniwersalny. Co to oznacza w praktyce? Kobiece kształty drogie Panie! :) Dlatego też nie musicie dążyć za wszelką cenę do utraty bioder, ważne jest, żeby tłuszcz nie zalegał na brzuchu.

Co do mężczyzn - tutaj wymagania są mniejsze. Niestety, ale u Panów bardziej liczy się coś innego - ważne jest to, czy dany mężczyzna ma zasoby, czy też ich nie ma.

Podsumowując - nie ma jednych standardów piękna, nie są one ponadkulturowe. Uniwersalne są jednak reguły, które te standardy budują. Ważna jest zasada tendencji centralnej - atrakcyjne zazwyczaj nie są skrajności, ale te cechy, które względnie często występują w danej populacji. Nasze preferencje dostosowały się także do warunków środowiskowych.


No to na koniec - nie załamujcie rąk! Te wszystkie rzeczy są teoretyczne i oderwane trochę od praktyki. Życie nie jest czarne, albo białe. Liczą się także inne rzeczy, takie jak nasz charakter czy inteligencja. Co więcej - współczesność dała nam mnóstwo możliwości. Usta możemy powiększyć pomadką, oczy makijażem. Wcięcie w talii powiększyć paskiem, czy gorsetem. Nogi wydłużyć szpilkami, a biust uwydatnić  dobrze dobranym stanikiem. 
Nie ma jednego kanonu piękna, są jakieś standardy, jednak są one bardzo elastyczne. Najważniejsze wg mnie jest to, że sami ze sobą czujemy się atrakcyjnie i zdrowo! Dlatego też jeśli Twój WHR jest średnio atrakcyjny - wskakuj w dresik i do ćwiczeń. I ja właśnie tak zrobię.


Komentarze

 1. Każdy z nas ma w sobie to coś:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie! Każdy jest piękny swój sposób! A kanony się zmieniają, tak jak moda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. hehehe ja jestem zdania... walić schematy :D hehehe

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny to tak samo względne jak smaczny ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jak wytłumaczyć to,że jednemu żadna się nie oprze ,a od innego wszystkie uciekają.Za jedną dziewczyną się każdy obejrzy,a za drugą żaden.Jakby to było takie proste i optymistyczne to nie byłoby starych kawalerów i panien albo byłyby w bardzo małej ilości.Nie wspominając o tzw.wiecznych dziewicach i prawiczkach oraz ludziach ,z którymi nawet nikt nie chce się bawić w dyskotece.Poza tym jeszcze nie widziałem ładnej starej panny albo brzydkiej,która by miała powodzenie.Jak jestem z kumplami w klubie i wejdzie ładna pani to nam wszystkim się podoba ,a jak brzydka to żadnemu.Filozofie i pocieszenia,a życie swoje.

   Usuń
  2. A może poza urodą jest jeszcze coś takiego jak charakter, sposób bycia, inteligencja? Mało to mężatych brzydul i żonatych brzydali? Samotnych przystojnych i ładne też znam choć faktycznie jakoś łatwiej ludziom przychodzi wybaczenie głupoty czy wrednego charakteru, kiedy buzia ładna, ale nie podchodziłabym tak zero-jedynkowo.

   Usuń

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią :)
Dziękuję za każdy komentarz. Jest mi niezwykle miło, że poświęciłeś mi czas.

Popularne posty